English

 

                           :: صفحه اصلی            ::بانک اطلاعاتی مرکز و گروه اورولوژی                    :: آئین نامه            :: گالری تصاویر            :: تماس با ما

:: گالری تصاویر   مرکز ارولوژی، لاپاراسکوپی و اندویورولوژی تهران  
 نظرسنجی
 نظر شما درباره سایت چيست؟
  آرشیو نظرخواهی   نتیجه نظرخواهیالگوريتم بيماري هاي ارولوژي

گردهمايي ها

آشنایی با سایت های پزشکی 
1398/03/20 : تاریخ مطلب کنفرانس هفتگی اورولوژی با حضور استاد دکتر آقامیر با موضوع ارولوژی اطفال در تاریخ 13/03/1398 برگزار شد

کنفرانس هفتگی اورولوژی با حضور استاد دکتر آقا میر با موضوع 

ارولوژی اطفال

در تاریخ 13/03/1398 برگزار شد

 

ابتدا دکترغلام نژاد ادامه دستیار اورولوژی مبحث 

ارولوژی اطفال

را ارائه داد:

معاینه ارولوژیک اطفال

معاینه شکم

دیواره شکم به خصوص در نوزادان نارس معمولا ضعیف است معاینه شکم را میتوان  در یک نوزاد درحال گریه در حین دم انجام داد .حدود دو سوم توده ها ی شکمی نوزادان منشا کلیوی دارند 

توده های شکمی کیستیک عبارتند از:هیدرونفروز،کلیه مولتی کیستیک دیسپلاستیک،خونریزی آدرنال،هیدرومتروکولپوس،دوپلیکاسیون روده و کیست های امنتوم،کلدوک و تخمدان یا پانکراس.توده های سالید عبارتند از: نوروبلاستوم،نفروم مزوبلاستیک مادرزادی،هپاتوبلاستوم و تراتوم.

بسیاری از بیماران مراجعه کننده با ترومای بلانت کلیوی همراه با صدمات خارجی مانند صدمات سایر اندام ها، پنوموتوراکس،شکستگی های لگن و آسیب مثانه و یا پیشابراه خواهند بود ، بنابراین معاینه فیزیکی کامل در بیماران ترومایی ضروری است،در طی معاینه برای ترومای کلیه ادرار باید از نظر هماچوری آشکار  ارزیابی شود.

معاینه اسکروتوم

تورشن بیضه ممکن است یافته های بالینی متعددی داشته باشد اما بیضه درگیر اغلب نشانه هایی مانند : بالاتر قرارگرفتن در همی اسکروتوم،قرار عرضی،اپیدیدیم قدامی،فقدان رفلکس کرماستریک و حساسیت به لمس بیضه و اپیدیدیم را نشان دهد.

در مقابل تورشن آپاندیس بیضه یا اپیدیدیم اغلب منجر به حساسیت موضعی در قطب فوقانی بیضه یا برامدگی اپیدیدیممی شود و اغلب با هیدروسل واکنشی همراه است.علاوه بر این در پسران با پوست نازک اسکروتوم نشانه نقطه آبی می تواند بازتابی از یک آپاندیس نکروتیک باشد.

معاینه آلت تناسلی

چسبندگی پره پوس به گلنس معمولا قبل از سن ۴ سالگی از هم جدا می شود اما ممکن است برای مدت طولانی تری باقیبماند،در صورت عدم وجود بالانیت یا عفونت ادراری ،پره پوس نباید عقب کشیده شود و باید اجازه داد به طور طبیعی از هم جدا شود.

طول آلت تناسلی درحالت کشیده باید اندازه گیری شود و اگر طول پنیس در یک نوزاد ترم کم تر از ۲ سانتی متر باشد میکروپنیس مدنظر بوده و باید کاریوتایپ انجام شود و محور هیپوتالاموس -هیپوفیز-بیضه باید ارزیابی شود. 

معاینه ژنیتالیای دختران 

کلیتوریس باید از نظر هایپرتروفی که ممکن است مطرح کننده اختلال تمایز جنسی باشد و علاوه بر این همه توده های دهانه باید از نظر منشا، طرف درگیر ، تقارن و نشانه هایی از عفونت یا تحریک بررسی شوند.

معاینه فیزیکی تکمیلی

کمر باید از نظر هرگونه شواهد فرورفتگی های پره ساکرال یا سایر ضایعات جلدی نشانگر دیس رافیسم نهفته ستون فقراتبررسی شود. فرورفتگی های پره ساکرال آتیپیک ممکن است اگر خارج از مرکز بیش از ۲/۵ سانتی متر از استانه مقعد در هنگام تولد یا عمیق تر از نیم سانتی متر باشد نشانگر اسپاینا بیفیدا یا گیر افتادن طناب نخاعی باشد.

ارزیابی آزمایشگاهی: 

در کودکی که آموزش توالت ندیده است یک نمونه با کیسه اگرچه بیشتر مستعد آلودگی است ، ساده ترین و کم تهاجمی ترین روش برای به دست آوردن ادرار است.کودکان بزرگتر نمونه ادرار تمیز مید استریم می توانند تهیه کنند. پیوری به بیش از ۵ گلبول سفید برای دختران و بیش از ۳ گلبول سفید برای پسران اطلاق می شود. 

اگر در محیط کشت بیشتر از ۱۰۰۰۰۰ کلونی با یک عاملبیماریزا رشد  کند و یا اگر ۱۰۰۰۰-۵۰۰۰۰ کلونی رشد کند و کودک علامتدار باشد عفونت ادراری در نظر گرفته می شود. کست گلبول های سفید در سدیمان ادرار درگیری کلیوی را نشان می دهد. 

هماچوری میکروسکوپیک در کودکان شایع است. تایید هماچوری میکروسکوپی پس از یک ازمایش نوار ادراری مثبت نیاز به آزمایش میکروسکوپی ادرار برای وجود گلبول قرمز دارد. هماچوری میکروسکوپی با بیش از ۵ گلبول قرمز در حداقل دو آزمایش از سه آزمایش ادرار در عرض ۲تا۳ هفته تعریف می شود. 

ارزیابی رادیولوژیک اطفال 

سونوگرافی

توده قابل لمس لوکالیزه شکمی می تواند با کمک سونوگرافی توسط ارورادیولوژیست اطفال تشخیص داده شود.سونوگرافیاولین ازمایش رادیوگرافی مورد استفاده در ارزیابی سنگ می باشد.

سونوگرافی ممکن است برای اندازه گیری دقیق باقی ماندهادراری مورد استفاده قرار بگیرد.افزایش ضخامت دیواره  مثانه ممکن است مطرح کننده انسداد خروجی مثانه به علت دریچه خلفی پیشابراه یا آترزی پیشابراه باشد.سونوگرافی جهت ارزیابی  جریان خون درصورت شک به تورشن طناب اسپرماتیک و همچنین جهت تمایز بین اپیدیدیمیت و تورشن آپاندیس بیضه در موارد  تندرنس قطب فوقانی بیضه مورد استفاده قرار میگیردسونوگرافی همچنین در طی مراقبت های روتین قبل از تولد انجام می شود. کلیه و مثانه را می توان در هفته ۱۵ حاملگی مشاهده کرد. جزییات بیشتر از جمله لگنچه کلیه و افتراق کورتیکومدولاریپس از هفته ۲۰ حاملگی قابل تشخیص است. 

سی تی اسکن 

به ندرت در نوزادان یا شیرخواران استفاده می شود به استثنای ارزیابی توده خلف صفاق یا لگن. در مقابل سی تی اسکن با کنتراست وریدی روش تصویربرداری انتخابی برای ارزیابی ترومای شکم در اطفال است.

 

 

 

در ادامه دکترگرجی  رزیدنت ارولوژی مقاله ای با موضوع

The Comparison of the Effects of Nebivolol and Metoprolol on Erectile Dysfunction in the Cases with Coronary Artery Bypass Surgery.

 

مقاله از نوع RCT در سال ۲۰۱۷ در کشور ترکیه انجام شدمطالعه روی ۱۱۹ نفر در دو گروه ۵۷ نفر مصرف کننده متوپرولول و ۶۲ نفر مصرف کننده نبیوولول بود که در نهایت گروه مصرف کننده نبیوولول erectile dysfunction کمتری نسبت به گروه مصرف کننده متوپرولول بعد از عمل CABG داشتند.


 سپس دكترافسري ازauaمقاله اي باعنوان ذيل ارائه نمود:

رادیکال نفرکتومی با و بدون دایسشکن غدد لنفادی برای بیماران RCC نان متاستاتیک 
هدف;
بررسی دایسشکن غدد لنفاوی و سروایوال در بیماران high grade RCC
نتیجه;
لنف نود دایسشکن تأثیر قابل توجهی در کاهش ریسک متاستاز و کاهش مورتالیته کلی و مختص کنسر ندارد.

در انتها دكترجعفري رزيدنت ارشداعمال جراحي هفته گذشته ..،راعنوان نمودند.

حاضرين درجلسه:استاددكترآقامير،استادگيتي نورد، ودكترضيافلوشيپ اندويورولوژي،جعفري،راكبي،تهراني  پور،غلامنژاد،افسري،گرجي رزيدنتهاي ارولوژي

وجمعي ازكاراموزان

تهيه وتنظيم؛ دكترراكبي ودكترتهراني پوررزيدنت ارولوژي


نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 01:17- 1401/7/5
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر اورولوژی، لاپاروسکوپی و آندویورولوژی تهران می باشد