English

 

                           :: صفحه اصلی            ::بانک اطلاعاتی مرکز و گروه اورولوژی                    :: آئین نامه            :: گالری تصاویر            :: تماس با ما

:: گالری تصاویر   مرکز ارولوژی، لاپاراسکوپی و اندویورولوژی تهران  
 نظرسنجی
 نظر شما درباره سایت چيست؟
  آرشیو نظرخواهی   نتیجه نظرخواهیالگوريتم بيماري هاي ارولوژي

گردهمايي ها

آشنایی با سایت های پزشکی 
1395/02/25 : تاریخ مطلب کنفرانس هفتگی استاد دکتر آقامیر در تاریخ20 اردیبهشت 95 (اولین جلسه سال 95 ) با ادامه موضوع تروما در اطفال برگزار شد

  

در این جلسه که با حضور استاد دکتر آقامیر و استاد دکتر اینانلو ، دستیاران ارولوژی یک بیمارستان سینا ((دکتر حامد رضایی، ، دکتر حسین گنجعلی و دکتر محمد رضا رحیمی)) و فلوی محترم اندویورولوژی (جناب دکتر البرز صلواتی ) برگزار گردید ابتدا  دکترگنجعلی در مورد موضوع  صحبت نمود و در انتها نکات تکمیلی توسط استاد دکتر آقامیر مطرح گردید

دو اندیکاسیون برای انجام RPG در ترومای کلیه:

1-   نیاز به تشخیص partial/total ureteral disruption  یا تشخیص پارگی پلویس کلیه وجود داشته باشد.

2-   نیاز به managment  یورنیوم asymptomatic  باشد.

آسیب حالب زمانی مطرح می شود که اکستراوازیشن ادرار به همراه عدم مشاهده حالب دیستال یک طرف در ct scan وجود داشته باشد در صورت وجود این یافته ها در ct scan انجام RPG اجباری است  RPG باعث تائید یا رد کردن کندگی UPJ و یا پارگی لگنچه کلیه که هر دو نیاز به operative exploration  و ترمیم دارند می شود در صورتی که این دو تشخیص مطرح نباشد تعبیه استنت بعد  RPG  توصیه می شود این توصیه به این خاطر است که در بررسی اول با ct اکستراوازیشن دیده شده که به همراه ندیدن حالب دیستال یکطرف بوده است و در این حالت احتمال ایجاد یورینوم symptomatic در صورت عدم تعبیه استنت حالبی بسیار زیاد خواهد بود.

 

دومین حالتی که نیاز به intervention  یا سیستوسکوپی و RPG دارد وجود یورنیوم symptomatic است اگرچه اغلب یورنیومهای post traumatic بدون علامت هستند و بطور خود بخود در تقریبا 85% موارد بهبود می یابند بطور گهگاه یورنیوم باقی می ماند.

یورنیوم symptomatic دارای تریاد کلاسیک است که شامل:

1-   درد فلانک یکطرفه

2-   ایلئوس آدینامیک

3-   Low-grade-temperature

Manage این بیماران شامل مداخله اندوسکوپیک یا سیستوسکوپ و RPG و قراردادن استنت حالب ، قراردادن کاتتر مجرا و درناژ ادرار و آنتی بیوتیک تزریقی است با این 3  کار در 90% موارد یورینوم علامتدار برطرف می شود.

بطور کلاسیک کاتتر مجرا 3 تا 5 روز بعد فروکش کردن علائم کلینیکی خارج می شود وقتی آنتی بیوتیک وریدی قطع شود آنتی بیوتیک پروفیلاکس شروع و تا زمانی که سوند مجرا وجود دارد باید ادامه داده شود استنت حالب 4 تا 6 هفته بعد از تروما خارج و آنتی بیوتیک پروفیلاکس خوراکی تا 48 ساعت بعد برداشتن استنت حالبی داده می شود.

هم RCN در ناژ و هم استنت داخلی برای درمان یورنیوم علامتدار مطلوب هستند برتری استنت داخلی عدم نیاز به لوله درناژ و وسایل درناژ خارجی است ولی دو بدی استنت داخلی و درناژ داخلی قرار دادن و برداشتن استنت است و دربچه ها نیاز به بیهوشی عمومی دارد بعلاوه سایز کوچک استنت حالب 4تا5 fr ممکن است باعث مختل شدن درناژ بواسطه بلوک شدن مجرای استنت با لخته خون و در نتیجه تداوم یورنیوم شود .

 

اگرچه هم نویسندگان بر روی این موضوع که بیمار stable با آسیب isolated  کلیه باید بصورت nonoperatine ، Manage شوند توافق نظر دارند در Manage ترومای احشاء داخل شکمی exploration   اجباری بوده است explore آسیب درجه 3 و بالاتر کلیه بصورت کنتراورسی است که 3دلیل برای این کنتراورسی بودن وجود دارد

1-   هیچ اندیکاسیون مطلقی برای explore   کلیه وجود ندارد وهمه تروماهای کلیه باید observe شوند

 

2-   Explore  کلیه و renoraphy آسیب درجه 3 یا بالاتر باید زمانی انجام شود که لاپاراتومی برای آسیب همزمان احشاء داخل شکمی انجام می شود بویژه اگر معده دئودنوم ، پانکراس یا کولون آسیب دیده باشند.

3-   Exploration کلیه می تواند زمانی که اسیب همزمان احشاء داخل شکمی وجود دارد با جداکردن محل جراحی آسیب روده ای از urinary tract بوسیله اومنتوم یا دیگر بافتهای آلترناتیو و قرار دادن درن بعد عمل انجام شود علت جداکردن این دو فضا این است که اولاً جلوگیری از تماس لیک ادرار با محل ترسیم آسیب روده ای و ثانیاً جلوگیری از complicate شدن سیستم ادراری با آنزیمهای پانکراس ویا آلودگی باکتریال است.

 

 

بخاطر کنتراورسی بودن مشکل اصلی ارولوژیست ها دربیمار باترومای یا آسیب کلیه تشخیص مواردی است که surgically intervene انجام می شود براین اساس 3 یافته در تعیین نیاز operative intervention  عبارتند از:

1-   همو دینامیک stability

2-   Staging رادیوگرافیک ترومای کلیه

3-   وجود آسیب ارگانهای دیگر

 

 

شایعترین علت HTN  بعد ترومای کلیه ترشح متغیر رنین بواسطه ایسکمی کلیه است از طریق 4 مکانیسم بطور تیپیک باعث این حالت می شود :

1-   Partial arterial stenosis

2-   Complete obstruction of a segmental or main renal artery with intact periphlaral blood supply

3-   Alteration in blood  flow due to an  A-V malformation or pseudo aneurism or compression of renal  parachym by hematom/ fibrosis / urinoma

وجود HTN بطور زود هنگام بعد تروما ممکن است ثانویه به درد باشد و با observation برطرف می شود.

فشارخون مداوم  30 روز بعد تروما یا فشار خون ایجاد شده طی3 ماه بعد تروما می تواند ناشی از تروما و با منشا رنال باشد.

·        اندیکاسیون های قطعی عکسبرداری مثانه متعاقب ترومای بلانت شکمی محدود به دو اندیکاسیون میشود: 1) وجود هماچوری گروس همزمان با شکستگی لگن 2) عدم توانایی در ادرار کردن

·        عکسبرداری مثانه متعاقب ترومای نافذ در همه موارد ناشی از گلوله که بنظر میرسد مثانه آسیب دیده و یا اگر مایع آزاد شکمی در CT اسکن اولیه دیده شود ، باید انجام شود.

·        لاسراسیون های تروماتیک مثانه در اطفال تقریبا ً دو برابر همین آسیبها در بزرگسالان به گردن مثانه گسترش می یابند.

·        نقصان در ترمیم گردن مثانه ی آسیب دیده میتواند منجربه اکستراوازیشن ادرار ، با احتمال ایجاد یورینوما یا آبسه لگن ، استئومیلیت ، و افزایشی ریسک بی اختیاری دائمی ادرار شود.

·        آسیبهای تروماتیک مثانه میتوانند بخوبی با CT سیستوگرافی استاندارد یا با مثانه ی کاملا ً پر شده ، تشخیص داده شونده در یک بچه ، مقدار نیاز برای پر کردن مثانه باید در کمترین مقدار، برابر با نصف ظرفیت مثانه محاسبه شده بر حسب سن باشد.

·        در موارد آسیب اکستراپریتونئال مثانه ، مداخله بصورت جراحی باز در این موارد باید صورت گیرد; اگر یک قطعه استخوانی وارد شده بر مثانه در CT دیده شود یا شک به لاسراسیون گردن مثانه وجود داشته باشد. اگر این دو عارضه وجود نداشت, درمان با یک سوند مجرای متمکن در نظر گرفته میشود.

در آسیبهای اینتراپریتونئال مثانه، ترمیم جراحی باز لاسراسیون بعنوان درمان ، توصیه شده است . این کار به جراح اجازه می دهد که باعث کاهش هرنیاسیون امنتوم یا روده کوچک  از طریق نقصان مثانه شود و همچنین اجازه می دهد که بازبینی دقیقی از طریق داخل مثانه به گردن مثانه در زمان اکسپلوراسیون چراحی انجام دهد .

 

 


نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 10:44- 1401/11/7
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر اورولوژی، لاپاروسکوپی و آندویورولوژی تهران می باشد