English

 

                           :: صفحه اصلی            ::بانک اطلاعاتی مرکز و گروه اورولوژی                    :: آئین نامه            :: گالری تصاویر            :: تماس با ما

:: گالری تصاویر   مرکز ارولوژی، لاپاراسکوپی و اندویورولوژی تهران  
 نظرسنجی
 نظر شما درباره سایت چيست؟
  آرشیو نظرخواهی   نتیجه نظرخواهیالگوريتم بيماري هاي ارولوژي

گردهمايي ها

آشنایی با سایت های پزشکی 
1394/12/17 : تاریخ مطلب کنفرانس هفتگی استاد دکتر آقامیر در تاریخ3 اسفند 94 با ادامه موضوع روشهای تومور مارکرهای پروستات برگزار شد

در این جلسه که با حضور استاد دکتر آقامیر و استاد دکتر اینانلو ، دستیاران ارولوژی یک بیمارستان سینا ((دکتر حامد رضایی، ، دکتر حسین گنجعلی و دکتر محمد رضا رحیمی)) و فلوی محترم اندویورولوژی (جناب دکتر البرز صلواتی ) برگزار گردید ابتدا  دکتررضایی در مورد موضوع  صحبت نمود و در انتها نکات تکمیلی توسط استاد دکتر آقامیر مطرح گردید

 

از آنجائیکه PSA حساسیت خیلی زیادی دارد، بالا بودن آن سبب استرس شدید در مرد می شود و بناچار برای تشخیص سرطان پروستات نیاز به نمونه برداری یا بیوپسی از پروستات می شود. بیوپسی پروستات پر هزینه و پر عارضه است و در بسیاری از موارد نتیجه آن منفی می شود. امروزه بندرت از میزان PSA تام خون جهت اخذ تصمیم استفاده می شود. در سطور فوق همه مباحث در مورد میزان PSA تام خون بود. از یک دهه قبل برای افزایش میزان حساسیت اندازه گیری PSA و کاهش میزان بیوپسی بی مورد پروستات از یک عده موارد دیگر استفاده می کنند که در زیر توضیح داده می شوند. خوانندگان گرامی اگر خدای نکرده دارای میزان PSA خون بالا بودند می توانند از پزشک خود درخواست کنند که بطرق دیگر نیز میزان PSA خون بررسی شود:

1. اندازه گیری میزان PSA آزاد خون (Free PSA)

همانطور که در سطور بالا ذکر شد آزمایشگاهها میزان PSA تام خون را اندازه گیری می کنند. PSA در خون به دو شکل وجود دارد، مقدار زیادی از آن به پروتئین متصل است و مقدار اندکی نیز بصورت آزاد در خون در حال گردش است که به آن PSA آزاد گفته می شود. یکی از راههای دقیق تشخیص سرطان پروستات اندازه گیری همزمان میزان PSA تام و آزاد خون می باشد. اگر نسبت میزان PSA آزاد به PSA تام کمتر از 18/0 (هیجده صدم) باشد، به احتمال زیاد بیمار مبتلا به سرطان پروستات است و باید بیوپسی پروستات انجام شود.

2. سرعت تغییر میزان PSA خون (PSA Velocity): یکی از دقیقترین روشها برای تشخیص سرطان پروستات است بشرطیکه آزمایشگاه دقیق باشد. هر گاه در طول یک سال میزان PSA خون بیش از 0.75 افزایش یابد نشاندهنده وجود احتمالی سرطان پروستات است. مثلا فردی در 1/12/91 میزان PSA خون را اندازه گیری کرده و برابر 1 بوده است. همین فرد دوباره در اسفند 92 میزان PSA خون را اندازه می گیرد، اینبار 2 گزارش می شود و چون در عرض یک سال بیش از 0.75 افزایش یافته است نشاندهنده وجود احتمالی سرطان پروستات بوده و نیازمند بیوپسی پروستات است.

3. میزان تراکم PSA که به آن PSA Density گفته می شود. هرگاه ما میزان PSA تام خون را بر حجم پروستات تقسیم کنیم میزان تراکم PSA بدست می آید.

4. تفسیر میزان PSA خون بر حسب سن (Age Adjusted PSA): امروزه مشخص شده است که سن دارای نقش عمده در میزان PSA خون است. برای تفسیر میزان PSA خون جداول بسیار دقیق وجود دارند، یکی از این جداول که ساده است جهت اطلاع شما خوانندگان محترم در زیر آورده می شود. شما می توانید با استفاده از این جدول میزان PSA طبیعی برای سن خود را مشخص کنید:

محدوده سن

نژاد آسیائی

نژاد آفریقائی

نژاد قفقازی

40-49

0-2

0-2

0-2/5

50-59

0-3

0-4

0-3/5

60-69

0-4

0-4/5

0-4/5

70-79

0-5

0-5/5

0-6/5

 


نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 10:28- 1401/11/7
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر اورولوژی، لاپاروسکوپی و آندویورولوژی تهران می باشد